This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Morskie Łowiska Zachodniej Zatoki Pomorskiej

baner

 

Morskie Łowiska Zachodniej Zatoki Pomorskiej

 

2 kopia

Wielu kolegów po kiju wypoczywających w czasie wakacji nad naszym morzem Bałtyckim ma dylemat czy zabierać ze sobą sprzęt wędkarski jaki ma to być sprzęt, na jakich odcinkach plaż łowić, na jakie zestawy, jakich używać przynęt i jakich gatunków ryb możemy się spodziewać łowiąc w strefie przybrzeżnej Bałtyku ? Na te pytania postaramy się Wam odpowiedzieć.

Niewielka odległość do bałtyckich plaż umożliwia mi dość częste zasiadki w okresie letnim jesiennym i zimowym na bałtyckich łowiskach. W okresie letnim wakacyjnym z uwagi na ogromne ilości turystów i plażowiczów łowimy w godzinach popołudniowych. Wędkowanie zaczynamy od godziny 19 do 01 w nocy. Plaże o tej porze zazwyczaj są opustoszałe i ciche słychać jedynie kojący szum fal. Oczywiście wędkować możemy również za dnia z równie dobrymi wynikami. Trudnością jedynie będzie znalezienie odpowiedniego odcinka plaży gdzie swobodnie w spokoju będziemy mogli powędkować z dala od tłumów oblegających nasze polskie plaże. Pamiętajmy, że łowienie metodą surfcastingową niesie za sobą również niebezpieczeństwo z uwagi na używanie jako obciążenia ciężarków o gramaturze od 100 do nawet 200g. dlatego unikajmy zatłoczonych plaż i miejmy baczenie na ludzi opalających się na plaży jak i tych kąpiących się w morzu.

Na początek opiszę łowiska zatoki pomorskiej na której łowimy. Nasze łowiska zaczynają się od najdalej wysuniętej na zachód części Bałtyku plaż Świnoujścia patrząc na wschód kolejno mamy plaże Międzyzdroje Międzywodzie, Dziwnów z ujściem do morza rzeki Dziwnej, Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Rewal i Niechorze z ujściem do morza kanału jeziora Liwia Łuża. Na tych plażach najczęściej łowimy i każda z nich ma swoją specyfikę i niepowtarzalność.

Linia brzegowa Bałtyku na tym odcinku jest bardzo urozmaicona. Znajdziemy tu piaszczyste płytkie łachy wychodzące w morze na 100m, głębokie doły z dnem usłanym kamieniami kilkanaście kilometrów pięknego bardzo urokliwego wybrzeża klifowego na terenie Wolińskiego Parku Narodowego gdzie linia brzegowa w tym plaże pokryte są ogromną ilością ogromnych głazów i kamieni.

3

(wybrzeże klifowe WPN Międzyzdroje)

Na dość znacznym odcinku plaż zachodnich występują brzegowe umocnienia ochronne wykonane z drewnianych pali umiejscowionych w strefie brzegowej. Znajdują się one na wielu plażach w naszej części wybrzeża np. w Dziwnowie, Dziwnówku, Niechorzu. Łowiąc w tych miejscach pamiętajmy, że głębokie doły zawsze powstają przy tych umocnieniach i tam warto zarzucić nasze zestawy.

4

 

Najchętniej oblegane łowiska znajdują się w pobliżu wszelkich ujść rzek, cieśnin oraz w pobliżu jezior, które połączone są kanałami z naszym morzem. Jednak nie tylko takie miejsca są dobrymi miejscówkami.

Zachodnia plaża w Dziwnowie na ujściu rz. Dziwnej to wspaniałe łowisko wielu gatunków ryb w zależności od pory roku, temperatury wody i kierunku wiatru i siły morskich prądów brzegowych.

Doświadczeni wędkarze surfcastingowi stale szukają nowych ciekawych plaż wiedząc o tym, że każdego roku po sztormach Bałtyk potrafi zabrać odcinki plaż i pozmieniać układ rew i ukształtowanie dna. Miejsca dotychczas dające dobre wyniki stają się mało atrakcyjne wędkarsko.

5

Gdzie łowić na tym bezkresie wody i piachu? Wybieramy miejsca z dobrze widocznym ukształtowaniem dna mam tu na uwadze układ rew. Najlepiej szukać takich odcinków za dnia przy słonecznej pogodzie kiedy woda w morzu jest klarowna przy niewielkim falowaniu morza. Obserwując najlepiej z wydmy widzimy na ciemnym tle głębszych miejsc wypłycenia- rów pomiędzy nimi jest rewą która docelowo będzie naszym łowiskiem. Czasem to wypłycenie tak zwana łacha jest blisko lustra wody i jest doskonale widoczne podczas niskiego falowania. Takie możemy zastać najczęściej podczas południowych wiatrów. Jeśli jednak wybieramy się w bardziej burzliwą pogodę a morze jest niespokojne z falami powyżej 05m obserwujemy wówczas załamania fal pierwsze od linii brzegowej załamanie fal wskazuje nam początek pierwszej rewy dalsze drugą rewę. Dzięki takim obserwacjom będziemy wiedzieli gdzie i jak daleko trzeba posyłać w morską toń nasze surfcastingowe zestawy by osiągnąć zamierzony cel złowienia ryby. Zazwyczaj na całej długości naszego wybrzeża mamy podobny układ rew stosunkowo blisko od brzegu widoczna będzie pierwsza rewa w odległości 50-70m. Pierwsza rewa to dość znaczne piaszczyste wypłycenie powstałe w wyniku naniesionego piachu i kamieni przez fale i morskie prądy brzegowe. Za pierwszą rewą w odległości 150-200m jest kolejne wypłycenie 2 rewa nieco głębsze. Na szczycie 2 rewy głębokość wynosi około 1,5m na 1 rewie głębokość na jej szczycie to zaledwie 50cm . Nasze łowisko przy takim układzie rew i głębokości zazwyczaj będzie zaraz za 1 rewą, w jej środkowej najgłębszej części oraz na spadzie wewnętrznym 2 rewy. Podanie zestawu za 2 rewę jest osiągalne dla nielicznych wędkarzy dysponujących specjalistycznym sprzętem i sporym doświadczenie w rzutach zestawem surfcastingowym.

Szukając miejsc do łowienia uważnie obserwujemy taflę morza oraz kolor dna, który jest doskonale widoczny również z brzegu oraz z położonych powyżej plaży wzniesień brzegowych. Jasne dno świadczy o piaszczystym podłożu ciemne daje nam wskazania na denną roślinność oraz możliwość kamienistego dna o ile widoczne będą kamienie nad brzegiem morza. Kolejnym wskazaniem jest ułożeniem rew a zwłaszcza głębokości pierwszego rowu pomiędzy pierwszą a drugą rewą. Zdjęcie wykonane przy użyciu Drona dokładnie pokazuje jak układają się rewy na przykładzie plaży w Pobierowie.

6b

Duże znaczenie ma również struktura dna. Musimy wybierać te które będzie odpowiednie dla zastanych warunków na morzu, pory w jakiej chcemy łowić jak i również rodzaju ryb jakie mamy zamiar zdobyć podczas naszej wędkarskiej wyprawy.

Moim ulubionym i sprawdzonym łowiskiem są miejsca styku przerwanych bądź bardzo zróżnicowanych rew i wypłyceń, unikam raczej monotonnego układu rew z piaszczystym dnem na dłuższych odcinkach. Takie poprzerywane rewy znajdują się na wysokości Lubiewa i Łukęcina.

Możemy tu poławiać wiele gatunków ryb zarówno tych morskich z rodziny flądrowatych storni , gładzicy, turbota a nawet dorsza. W okresie jesienno-wiosennym mamy spore szanse na złowienie troci w maju belony od czerwca do października ryb z gatunku karpiowatych leszcza, płoci, jazia od 15 lipca po zakończeniu okresu ochronnego poławiamy węgorze.

Łowiska morskie są bardzo zróżnicowane mimo iż na pierwszy rzut oka tak się nie wydaje, Warto więc jest poświęcić dużo czasu i uwagi w poszukiwaniu odpowiednich miejsc w których będziemy łowić nasze wymarzone morskie okazy. Tylko nasza dokładność w wyborze i determinacja w poszukiwaniu da nam pożądane efekty. Zwracajmy uwagę w miarę możliwości przy dobrych warunkach pogodowych co pływa w wodzie. Jeśli zauważymy ławice małych rybek najprawdopodobniej będą to tubisy przysmak troci, storni i innych drapieżników choć i duże morskie leszcze nie stronią od tej przynęty. Wędkarze surfcastingowi bardzo często przy użyciu podbieraków lub innych wymyślnych urządzeń z siatkami o bardzo małych oczkach brodząc w morzu poławiają właśnie te małe rybki i garnele tzw. bałtyckie krewetki najlepsza naturalna przynęta używana podczas połowów z plaży. Duże ilości tubisa czy krewetki (garneli) mają znaczący wpływ na ilość ryb w łowisku i ich gatunki. Niskie zasolenie naszego akwenu w porównaniu do innych mórz czy oceanów sięgające ponad 30% zasolenia, Bałtyk oscyluje blisko zaledwie 7%-ego zasolenia. Dzieje się tak za sprawą płytkiej i wąskiej cieśniny utrudniające dopływ słonych wód oceanicznych z morza północnego. Ma to jednak również swoje dobre strony, gdyż w naszych łowiskach bałtyckich nie tylko możemy spodziewać się wyłącznie morskich ryb takich jak belony, dorsza ryby z rodziny flądrowatych czy śledzi. Na naszych kijach możemy poczuć walkę pięknych okazów morskich leszczy, sandaczy, troci, okoni czy węgorza, które znamy z naszych słodkich wód śródlądowych.

7

8

Tak więc nasze polskie wybrzeże morskie jest bardzo atrakcyjnym łowiskiem do łowienia z brzegu bezpośrednio z plaż, pomostów czy umocnień brzegowych strefy przybrzeżnej.

Wędziska Kołowrotki Zestawy i Obciążenie

W poprzednim artykule opisywaliśmy nasze plażowe łowiska jednak by wędkować w tych miejscach musimy dysponować nie tylko wiedzą ogólną, umiejętnościami ale też i odpowiednim sprzętem. Najważniejszym elementem naszego zestawu będzie wędzisko. Nie będziemy opisywać wędzisk zastępczych jakimi również można łowić z plaży skupimy się na typowym sprzęcie przystosowanym do tej metody połowów. Wybór wędziska, kołowrotka i innych niezbędnych akcesoriów powinien być dokładnie przemyślany korzystajmy w tym celu z rad naszych bardziej doświadczonych kolega. Pochopnie zakupiony sprzęt sprawi nam wiele problemów i niepotrzebnych wydatków nie sugerujcie się reklamą sprzętu bądź namową sprzedawcy w sklepie wędkarskim, nie zawsze osoba taka posiada wystarczającą wiedzę o połowach z plaży. Już po pierwszym plażowym wędkowaniu sami ocenicie czy sprzęt jaki posiadacie spełnia wasze oczekiwania. Będziemy łowić w wodach przybrzeżnych morza bałtyckiego spotkamy tam zazwyczaj gatunki ryb z rodziny karpiowatych i flądrowatych tylko nieliczne gatunki tych ryb jak leszcze dorastają do wagi 3- 5kg. Najczęściej będą to ryby o wadze od 0,5 do 3kg. W związku z powyższym nasze wędzisko musi być odpowiednie pod względem mocy wyrzutowej zestawu aby umożliwiło wykonanie dalekich rzutów zestawu na odległości 100-150m. przy użyciu ciężarka o wadze od 50 do 160g a zarazem posiadało wystarczającą czułości sekcji szczytowej wędziska w sygnalizowaniu brań ryb co jest bardzo istotne. Twarda szczytówka w wędzisku negatywnie wpływa na widoczność brań ryb co w efekcie spowoduje mierne wyniki naszych połowów.

Do połowów z plaży używamy wędzisk o długości od 4,20m do 4,50m ciężarze wyrzutu od 100 do 225g. Wędziska do połowów z plaży to zazwyczaj trój-składy. Odradzamy kupowania wędzisk teleskopowych z uwagi na łatwość uszkodzenia powierzchni wędziska w wyniku przedostania się do jego wnętrza drobin pyłu i piasku z plaży.

W czasie połowów zwracajcie uwagę na to jak zachowują się blank wędziska w stosunku do podanego obciążenia. Nie właściwie dobrane obciążenie i brak doświadczenia w rzutach może doprowadzić do zniszczenia wędziska bądź zerwania zestawu. Czasami jesteśmy zmuszeni warunkami atmosferycznymi jakie zastaliśmy na łowisku do stosowania ciężarków o wadze do 175g. Powinniśmy pamiętać aby dobierać obciążenie odpowiednio do używanego wędziska i jego możliwości konstrukcyjnych. Zazwyczaj kij radzi sobie najlepiej z ciężarkami poniżej górnej granicy wyrzutu. Bezpiecznym obciążenie najczęściej używanym przez wędkarzy jest ciężarek o wadze 120g. Nie polecam stosowania maksymalnego obciążenia określonego w specyfikacji wędziska. Daje to zazwyczaj marne efekty w zamierzonej odległości wyrzutu i naraża nasz sprzęt na poważne uszkodzenia. Z biegiem czasu sami dokonacie oceny z jakim obciążeniem wasz kij osiągnie maksymalną odległość podania zestawu i nie możemy sugerować się jego cechami wynikającymi z specyfikacji, gdyż jeden kij o tej samej specyfikacji będzie inaczej zachowywał się podczas rzutu od wędziska innej marki o tych samych parametrach. Dzięki nowatorskiej konstrukcji budowy blanków i użytych materiałów niektóre markowe blanki wędzisk surfcastingowych „z wyższej półki” doskonale ładują się zestawami nawet w podanej górnej masie wyrzutowej oraz pozwalają na oddawanie odległych, ponad 150 metrowych rzutów przy odpowiedniej technice posługiwania się wędziskiem i zestawem.

Podanie naszego zestawu na oczekiwaną odległość tam gdzie spodziewamy się ryb to jedna sprawa a druga to czułość sygnalizowania brań ryb. Szczytówki naszych wędek to sygnalizatory brań Zauważenie brania ryby mniejszych okazów bądź ogólnie delikatnych brań zależy od czułości (grubości) szczytówki posiadanego wędziska. W przypadku twardszego wędziska brania niewielkich ryb będą słabo widoczne. Dlatego niektóre firmy jak Dega umożliwiają wyposażenie wędziska w dodatkową delikatną szczytówkę montowaną do wędziska w części szczytowej za pomocą specjalnej przelotki. Ta szczytowa wkładka o innej akcji ugięcia służy jako sygnalizator brań jednak przy każdym zarzucaniu zestawu należy taki sygnalizator wymontować po czym ponownie zamontować po zarzuceniu zestawu w łowisko. W komplecie znajdują się czasem dwie szczytówki o różnej czułości oraz przelotka umożliwiająca montaż szczytówek na topie wędziska plażowego. Jednak dobranie odpowiedniego wędziska do naszych oczekiwań bez tego typu dodatków będzie trafniejszym i mniej kłopotliwym wyborem. Stosowanie dodatkowych szczytówek może wiązać się z problemami podczas wyrzutów oraz trudnościami przy montowaniu i demontowaniu zestawów zwłaszcza dla początkującego wędkarza. Firma Grauvel posiada wiele wędzisk surfcastingowych z bardzo czułą sekcją szczytowa. Szczytówka wędki wykonana jest z wklejanki o bardzo delikatnym szczytowym ugięciu a zarazem na tyle mocnych aby posyłać daleko w morze zestawy z ciężarkami o masie do 200g. Nawet najsłabsze brania w takim zestawie są bardzo dobrze widoczne.

9

10

11

Następnym ważnym czynnikiem przy wyborze wędziska jest jego masa. Posiadałem kije o masie własnej sięgającej nawet 980g które dzięki swojej masywności pozwalały na swobodny wyrzut ciężkich zestawów na zakładaną odległość. Jednak ich duża waga w połączeniu z całym zestawem może stanowić przeszkodę w mobilności całego zestawu. Dziś mamy do dyspozycji nowoczesne lekkie wędziska które doskonale radzą sobie nawet przy stosowaniu maksymalnego obciążenia.

Mając już nasze wymarzone wędzisko musimy zastanowić się nad wyborem kołowrotka do naszego zestawu surfcastingowego. Kołowrotek odgrywa bardzo ważną rolę w naszym zestawie jest odpowiedzialny podobnie jak wędzisko za to jak daleko będziemy w stanie rzucić naszym zestawem. Zostawiając na obecną chwilę markę, renomę sprzętu postaram się wyodrębnić jego pożądane cechy, które sprawią iż będziemy zadowoleni z naszych osiągnięć castingowych. Warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na rozmiar kołowrotka i jego szpulę. Powinien to być kołowrotek w rozmiarze między 5000-7000 najlepiej jak będzie wyposażony w szpulę typu long cast lub w podobnej budowie której to kształty umożliwiają swobodne rozwijanie się żyłki podczas rzutu. Duża szpula naszego kołowrotka nie tylko umożliwi nawinięcie odpowiedniej ilości żyłki około 250m ale przede wszystkim umożliwia swobodne wysnuwanie się żyłki jak i szybkie zwinięcie zestawu. Przeważnie kołowrotki surfcastingowe przy jednym obrocie nawijają od 0,8m-1m żyłki. Licząc obroty korbką będziemy mogli precyzyjniej określać długość na jaką zarzuciliśmy nasz zestaw. Kolejną bardzo ważną rzeczą przy wyborze kołowrotka jest to aby był to kołowrotek odporny na kontakt z słoną wodą oraz zabezpieczony w swojej konstrukcji przed dostaniem się do jego wnętrza pyłu i piachu. Taki kołowrotek posłuży nam znacznie dłużej podczas naszych wypraw. Warunki w jakich przyjdzie nam łowić to słona woda i piach. Przy silnych wiatrach jakie zazwyczaj spotkamy nad morzem drobiny piachu są dosłownie wszędzie i bardzo szybko mogą skrócić żywotność naszego sprzętu i utrudniać wędkowanie przy kolejnych wyprawach. Nocne wędkowanie jeszcze bardziej utrudnia ochronę sprzętu. Przy wyborze kołowrotka warto zasięgnąć opinii wśród łowców surfcastingowych czy model jaki zamierzamy nabyć sprawdził się w plażowych bojach. Markowe kołowrotki przystosowane do połowów surfactingowych zazwyczaj posiadają wszelkie zabezpieczenia i w pełni są odporne na czynniki zewnętrzna jakie możemy spotkać na łowisku. Pamiętajmy jednak o ich konserwacji nie właściwe użytkowanie sprzętu skróci znacznie jego żywotność.

Zakupiliśmy wędzisko i kołowrotek zastanawiamy się jaką nawinąć żyłkę na szpulę kołowrotka aby łowić oraz budować zestawy. W sklepach wędkarskich jest wiele żyłek przystosowanych do połów z plaży. Żyłki surfcastingowe znacząco różnią się od żyłek używanych przy innych metodach połowów. Zazwyczaj są to żyłki fluo koloru żółtego bądź pomarańczowego doskonale widoczne w dzień jak i po zmroku kiedy używamy latarki czołowej.

12Żyłki do połowów z plaży posiadają inną budowę molekularną są twardsze mniej rozciągliwe od zwykłych żyłek używanych na wodach śródlądowych a przede wszystkim odporne na słoną wodę i przetarcia. W naszych zestawach używamy często żyłki koniczne wielokolorowej jej kolor barwa zmienia się co 25m. Wędkarz po tych kolorystycznych oznaczeniach może dokładnie określić na jaką odległość posłał swój zestaw. Żyłka koniczna jest jednolita nie posiada węzła przyponu strzałowego.

Żyłka koniczna w końcowej części na długości 15m zwiększa swoją średnicę przechodząc stopniowo ze średnicy np. 0,25 do średnicy 0,6mm gdzie ostatnie 15m spełnia rolę przyponu strzałowego. Na początku mojej przygody z surfcastingiem używałem żyłek o średnicy 0,30mm jako linkę główną do niej dowiązywałem przypon strzałowy o długości 15 metrów o średnicy 0.50 do 0.60mm. Z czasem kiedy nabrałem doświadczenia zacząłem skracać długość przyponu strzałowego o 3-4 metry co powodowało oddawanie precyzyjniejszych rzutów. Teraz stosuję żyłki koniczne lub żyłki o mniejszych średnicach. Takie rozwiązanie pomaga w obserwacji brań oraz znacząco zmniejsza opór jaki stawia żyłka w czasie połowów przy silnym wietrze i wysokich falach. Żyłki to nie tylko to co nawijamy na kołowrotek ale także materiał na nasze zestawy i przepony. Materiał na budowę zestawu to żyłka o średnicy 0,50-0,60mm.

Używamy bardzo wytrzymałych żyłek pamiętając że nasz końcowy zestaw przenosi ogromne przeciążenia w czasie oddawanych rzutów zestawu. Sam zestaw to odcinek żyłki długości około 1,3-1,5 m, do którego doczepiamy przypony z haczykami oraz obciążenie w postaci ołowiu na jego końcu. Zestawy możemy kupić gotowe lub zrobić samodzielnie. Namawiam do budowy i samodzielnego wykonywania zestawów dają większą satysfakcję ze złowionych ryby. Zestawy kupne bardzo często potrafią się rozwiązać podczas rzutu tracimy wówczas cały zestaw niekiedy ciężarek a bywa również, że i ryby.

Do robienia zestawów będzie nam potrzebna żyłka o grubości 0,5 -0,6mm, agrafki z krętlikiem, agrafki z zaczepem do ciężarka, kulki stonfo lub trójniki z krętlikiem, tulejki zaciskowe, wszelkiego rodzaju kolorowe kulki pływające -wypornościowe, kulki fluorescencyjne oraz haczyki różnej wielkości i kształcie kolanka, długości trzonu haka i rozwartości do 10mm i 20 mm.

13

1617

18Żyłka na przypony średnicy 0,3- 0,4mm najlepiej sztywna np. „Amnezja” tak aby nie skręcała się podczas łowienia.

amnesia

W zestawach wiążemy po dwa przypony z hakami lub jeden w zależności od gatunków ryb jakie będziemy łowić i łowiska.

Następnym zagadnieniem będzie dobór obciążenia jakich ciężarków używać o jakiej gramaturze i kształcie co ma bardzo istotne znaczenie w zależności od panujących warunków na naszym morskim łowisku. w zależności od warunków panujących na łowisku. Różne rodzaje i kształty ciężarków pozwalają nam optymalnie dostosować ciężar do możliwości naszego sprzętu i warunków na łowisku. Podczas flauty będziemy używać lżejszych i bardziej okrągłych kształtach lub płaskich ,na wysoką falę zastosujemy cięższe o kształcie odwróconej piramidki lub z wąsami a inne gdy łowimy na przepływankę kiedy ciężarek toczy się po dnie i penetruje większy obszar na łowisku.

20

adsense

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
    google_ad_client: "ca-pub-7412451415402702",
    enable_page_level_ads: true
  });
</script>