Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Połów śledzia

Połów śledzia rozpoczyna się dla wędkujących z brzegu morza wszelkich pomostów falochronów nasypów i innych umożliwiających swobodne rzucanie zestawem śledziowym w kierunku morza od około 15 marca, jednak nie w każdym rejonie Bałtyku śledzia możemy spodziewać się o tej samej porze. Wpływ mają na to wszelkiego rodzaju warunki min. temperatura stabilność pogody i przede wszystkim temperatura wód Bałtyku. On będzie decydowała najabardziej o tym kiedy będziemy mogli łowić śledzie w naszym regionie. Według mnie za niska temp. wody to 5 C natomiast im bliżej 10 C mamy większe szanse na śledzia. Myślę że między 8-9 jest optymalnie. Pewno zastanawiacie się jaki wpływ może mieć tak mały skok temperatury, może dla nas nie sprawia to specjalnej różnicy jednak dla ryb jest bardzo ważnym czynnikiem.

Mógłbym się tu rozpisywać o zestawach śledziowych doboru odpowiednich jak i również wędzisk żyłki haków wabików jakie są na tych hakach ciężarkach jednak w sklepach dostaniemy zapewne gotowe zestawy wystarczy powiedzieć że wybieramy się na śledzia i chcielibyśmy zestawy śledziowa zakupić. Ciężarek w zależności od dryfu wody i rzutów jakie będziemy wykonywać ja stosuję od 25g do 35g. W cięższych warunkach może to być większa gramatura oczywiście odpowiednio dobrana do wytrzymałości i skali wyrzutu naszych wędzisk.

Mateusz_ze_śledziami.jpg

Bałtycka Troć- spining

Każdy z nas pewnie wie, że morze bałtyckie to naturalne środowisko życia troci, więc gdzie jak nie w morzu szukać właśnie tej ryby. Sezon połowu troci w Bałtyku zgodnie z przepisami rozpoczyna się od 16 listopada i trwa do końca września. Najlepsze okresy połowu troci przypadają od listopad a kończy się w połowie maja, kiedy woda osiągnie temperaturę powyżej 10C wówczas jej miejsce zajmują belony. Ważne, aby każdy, kto zechce posmakować morskich łowów odpowiednio się do tego zadania przygotował. Niezbędnym wyposażaniem będzie odpowiedni ubiór, który umożliwi łowiącemu wejście do morza gdzie temperatura wody wynosi zaledwie od 1 do 5 C. Najlepszym ubiorem będzie strój tzw., spodniobuty neoprenowe oraz odpowiednia nieprzemakalna kurtka przeznaczona do brodzenia w morzu taka, która uchroni nas przed przemoczeniem w czasie łowienia podczas fali. Ja używam neoprenów grubości 5mm i kurtki Geoff Anderson Raptor.

DSC00444 

 

Kiedy zaopatrzymy się w ubiór kolejnym elementem będzie wybór odpowiedniego kija i kołowrotka.Używam dwóch modeli spinningów Konger World Champion IRI STALKER 305/40g oraz Daiwa INFINITY Q SEATROUT 3.10M 25-50G wędki sprężyste umożliwiające dalekie podanie przynęty a zarazem mocne umożliwiające holowanie bardzo silnej agresywnie walczącej morskiej troci.

Kołowrotek to kolejny element naszego wyposażenia wielkości 4000. Używam kołowrotków przeznaczonych do łowienia w słonej wodzie marki Ryobi Zauber oraz Ryobi Arctica od kilku lat przy właściwym użytkowaniu i konserwacji nigdy mnie nie zawiodły. Zawsze łowię używając plecionek rozmiar 12 –max 15 renomowanych firm jak Power Pro czy Varivas i radzę nie kupować tanich plecionek, które zazwyczaj po krótkim użytkowania zaczynają się plątać przy rzutach. Przy łowieniu troci zasadą jest, aby odpowiedni dobrać łowisko nie koniecznie musi to być tzw. lamparcie dno z wieloma kamieniami wyściełające dno morza bardzo często łowię z piachu tzn. w miejscu gdzie nie ma żadnych kamieni a wyniki połowów są naprawdę imponujące.

 

DSC00059

Dobrze, jeżeli uda się nam przedostać na pierwszą rewę często się zdarza, że trafimy na dzień, kiedy stojąc na rewie wokół nas zaobserwujemy skaczące spławiające się trocie w ilościach przyprawiających nas o zawrót głowy. Kolejny element naszego zestawu to przynęty. Będą to blaszki wahadłowe, woblery bezsterowe i muchy. Stosuję przynęty spinningowe na morskie trocie w gramaturze od 18 do 35g różnych barwach, odcieniach i profilu. Używamy średnich rozmiarów kotwic przeważnie nr 4-6 kiedy na łowisku są duże ryby zakładam przynęty z kotwicami nr 2 najlepiej markowych bardzo ostrych. Jest wiele technik prowadzenia przynęt zazwyczaj podając przynętę jak najdalej w łowisko chwilkę czekamy aż opadnie do dna mając pod stałą kontrolą napięcie plecionki gdyż bardzo często podczas opadu przynęty następuje branie zwłaszcza, kiedy używamy przynęt lusterkujących podczas opadu. Inna technika to rzut i natychmiastowe zwijanie –prowadzenie przynęty w pół wody, co jakiś czas przerywając nawijanie plecionki poczym ponowne prowadzenie. Bardzo często brania troci następują w bardzo bliskiej odległości od wędkarza zawsze przed łowieniem koniecznym jest właściwe wyregulowania hamulca kołowrotka gdyż w takich przypadkach odjazdy zaciętej ryby są bardzo silne i kończą się jej wypięciem bądź zerwaniem plecionki.

 

 

 

DSC 0376-tt

 

Poniżej kilka zdjęć moich przynęt, które miały wielokrotne kontakty z morskimi srebrniakami. Zapomniałem jeszcze o podbieraku który jest nieodzownym elementem najlepiej typowy podbierak wiszący za pomocą magnetycznego klipsa na plecach wędkarza z długą siatką i średnicą pałąka umożliwiając podebranie ryby która ma 80cm długości.  Życzę wam udanych wypraw w pogoni za morskim srebrem.

 

admin: podziękowania dla Mirka za super artykuł.

 

 

 

 10968022 755611161183611 1783320197 n-1

 

10967711 755613337850060 77806141 n-2

 

10965354 755610661183661 737097698 n-3

 

10943466 747719478639446 1951001006 n

           red. Mirosław K                                          

 

adsense

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<script>
  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
    google_ad_client: "ca-pub-7412451415402702",
    enable_page_level_ads: true
  });
</script>